حجت الاسلام سیدرضا مرتضوی در نشست معرفتی پایگاه مطهره حوزه بسیج جامعه زنان صدیقه کبری (س) که با حضور بیش از ۶۰ نفر در مسجد النبی شهرک انقلاب شاهرود برگزار شد در سخنانی با تسلیت ایام اربعین حسینی با اشاره به اهمیت اربعین از دیدگاه مقام معظم رهبری اظهار کرد: اساساً اهمیت اربعین در آن است که در این روز، با تدبیر الهی خاندان پیامبر (ص) یاد نهضت حسینی برای همیشه جاودانه شد و این کار پایه گذاری گردید.
وی افزود: اگر بازماندگان شهدا و صاحبان اصلی، در حوادث گوناگون از قبیل: شهادت حسین بن علی (ع) در عاشورا به حفظ یاد و آثار شهادت کمر نبندند، نسل‌های بعد، از دستاورد شهادت استفاده زیادی نخواهند برد.
مرتضوی با بیان اینکه رهبر انقلاب می‌فرماید درسی که اربعین به ما می‌دهد، این است که باید یاد حقیقت و خاطره شهادت را در مقابل طوفان تبلیغات دشمن زنده نگهداشت خاطر نشان کرد: حفظ این فرهنگ امروز دارای اهمیت فوق العاده است چرا که دشمن با تبلیغات مسموم با رسانه‌های گوناگون تلاش دارد این مسیر را منحرف نماید.
وی ادامه داد: رهبری معظم انقلاب تاکید دارند که اگر در مقابل این تبلیغات، تبلیغات حق نبود و نباشد و اگر آگاهی ملت ایران و گویندگان و نویسندگان و هنرمندان، در خدمت حقیقتی که در این کشور وجود دارد، قرار نگیرد، دشمن در میدان تبلیغات غالب خواهد شد.
مرتضوی با اشاره به راز زیارت اربعین حسینی گفت: یکی از روز‌های خاصی که زیارت سیدالشهدا (ع) در آن سفارش شده است، روز اربعین است، تا آنجا که امام حسن عسکری (ع) قرائت این زیارت در روز اربعین را یکی از نشانه‌های مؤمنین بیان فرمودند.
وی اضافه کرد: علامه مجلسی (ره) در بحارالانوار بیان می‌کند طبق نظر مشهور، راز تاکید بر خواندن زیارت اربعین، در این است که در مثل چنین روزی، اهل بیت (ع) از شام به کربلا رسیدند و نیز امام سجاد (ع)، سر مقدس امام حسین (ع) را به بدن مطهر ملحق ساخت، ولی، چون از نظر زمانی بعید است که این واقعه در چنین روزی روی داده باشد، باید سر استحباب زیارت را در امر دیگری جست‌وجو کرد، همانند تأسی به اولین زائر حسینی یعنی جناب جابر ابن عبدالله انصاری، که او در این روز به این توفیق دست یافته است.
مرتضوی عنوان کرد: شاید راز استحباب، نه در زیارت جابر نهفته است، و نه در ورود اهل بیت (ع) به کربلا، و نه در الحاق سر مقدس به بدن، بلکه راز این مهم در خود «عدد اربعین» می‌باشد، که در اسرار آن، روایات بسیار زیادی وارد شده است که از امام صادق (ع) روایت شده است آسمان، زمین، خورشید، کوه‌ها، دریا‌ها و حتی فرشتگان تا چهل روز در این مصیبت گریان بودند.
وی تاکید کرد: این موضوع هم یکی از ویژگی‌های وجود مبارک حضرت سیدالشهدا (ع) است که حتی در یادبود اربعین او نیز، فضیلت و ارزش‌های فراوانی است، که مؤمنین با زیارت او در این روز به این ارزش‌ها برسند.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :