حمد عباسی پیش از ظهر امروز در جمع مردم و مسؤولان شهر رودیان شهرستان شاهرود به 44 شهید این شهر اشاره و اظهار کرد: از این شهدا، 41 شهید مربوط به دوران دفاع مقدس، سه شهید مربوط به سقوط جرثقیل در مکه مکرمه و نخستین شهدای این شهر مربوط به سال 60 هستند.

وی افزود: با تحقیق از این شهدا، نام مادر بیش از 20 شهید فاطمه و یا القاب آن بانوی مکرمه است و نام دو شهید بانوی حادثه جرثقیل مکه نیز فاطمه دامغانی و کبری‌السادات میرغفوری است که باز هم نام بی‌بی دوعالم محسوب می‌شود.

این پژوهشگر و راوی دفاع مقدس با اشاره به انس این شهدا با حضرت فاطمه‌زهرا (س) به عملیات طریق‌القدس اشاره‌ و از رشادت‌های رزمندگان شاهرودی به‌خصوص سردار شهید حسن عامری در این منطقه مطالبی را بیان کرد.

عباسی با اشاره به عملیات مرصاد و منافقین گفت: شهید حسن عامری معروف به حسن یک‌دست در این عملیات شهید شد؛ همین شهید و دیگران از ابتدای انقلاب با منافقین در شاهرود درگیر بودند و همین‌ها بودند که نگذاشتند در زمان ترورها و غائله منافقین در شاهرود اتفاقی رخ دهد.

وی ادامه داد: اگر با شدت با منافقین مقابله نشود، مرصاد رخ می‌دهد و باید بدانیم وقتی روزنه به دشمن بدهیم و لبخند به دشمن بزنیم، دشمن جلو می‌آید، پس باید مطالبه‌گر باشیم و اجازه عرضه اندام به دشمن ندهیم که ما را محکوم کنند و حالا اسامی رزمندگان ما در عملیات مرصاد را بخواهند که چرا در مقابل آن‌ها ایستاده‌اند و آن‌ها را کشته‌اند!

پژوهشگر و راوی دفاع مقدس با اشاره به شهادت بیش از 30 سردار دفاع مقدس در منطقه فکه، جزایر مجنون و طلاییه اضافه کرد: امام راحل فرمودند جزایر باید حفظ شود و این سرداران ماندند تا این جزایر حفظ شود؛ امام نفرمودند تا کی و همچنان پیکر شهدای ما مفقود است که شهید حسن عامری از آن جمله است که به ندای رهبر خود لبیک گفتند و ماندند.

عباسی با بیان اینکه درس ولایت‌مداری و ولایت‌پذیری را باید از شهدا آموخت، تأکید کرد: شهدا به حرف ولی زمان خود رفتند و جانانه ایستادند تا این نظام، انقلاب و اسلام حفظ شود و امروز اگر ما خود را ادامه‌دهنده راه شهدا می‌دانیم، باید مردانه بایستیم و تحت ولایت نائب امام عصر (عج) از نظام اسلامی دفاع کنیم.

محسن مریدیان جانباز و رزمنده مدافع حرم و مداح اهل بیت (ع) نیز در این مراسم به مرثیه‌خوانی و شعرخوانی در باب شهدا و سالار شهیدان پرداخت و سخنرانی استاد حوزه و دانشگاه شاهرود پایان‌بخش این برنامه‌ بود.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :